Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13-03-2007, 01:52 PM   #2 (permalink)
shamanic
Administrators
♥Ozlem Şahin ♥

shamanic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 13,842
2,276 Mesajinıza toplam 13,392 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
shamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond repute
Standart küresel ısınmanın suçluları bulundu

her ne kadar yukarıda ki resimle konuya gülümseyerek yaklaşsakda bu resimdende anlaşılacağı üzere dikkat edeceğimiz çok minik hususlarla küresel ısınmanın yavaşlamasına katkıda bulunacak bireysel davranışlar sergilemeye başlamamızın zamanı geldi de geçiyoo.. neler yapabiliriz..
hala imzalamadıysak eger kyotoyu imzalayabiliriz...

http://www.kyotoyuimzala.com

(Küresel iklim değişikliği konusunda ülkelerin üzerlerine düşen görevler var. Dünyada bu protokolü imzalamayan üç ülkeden biri olan Türkiye olduğundan,TBMM'nin Kyoto protokolünü imzalaması için bir imza kampanyası düzenleniyor.)

başka neler yapabilirsiniz?
Enerji dostu ampuller kullanmalıyız..
Televizyonlar ve diğer elektirikli aletler bekleme konumunda bırakılmamalı komple kapatmalıyız..
Doğru ışıklandırma kullanmalıyız..
Klima yerine vantilatör kullanmalıyız..
Evlerimizi ısı kaybına karşı yalıtım yaptırmalıyız..
Eşyalarımızı, radyatörleri kapatmayacak şekilde yerleştirmeliyiz..

Su kaynaklarının kıtlığı da bir başka önemli sorun. Ancak, alınabilecek önlemler de yok değil.
Diş fırçalama, bulaşık yıkama, traş esnasında musluk açık bırakmayalım.
Daha az su tüketen yeni teknoloji klozetler kullanalım..
Klozetlere asılan temizleme maddelerini kullanmayalım.. ( özellikle ben çok deterjan kullanıyorum.. )
Çamaşır suyu tüketimi en aza indirmeliyiz..
Akan tesisatları onarmalıyız..
Hortumla sulama ve yıkama yapmamalıyız..
Suyu, kireç ve bakterilerden arındıran filtreler kullanmalıyız..

ve son olarak ..
kızıldereli şef Seattle 1854 de tamda bizim şu anki hallerimizi anlatan sözler söylemiş..

Beyaz adam annesi olan toprağa ve kardeşi olan gökyüzüne, alıp satılacak, işlenecek, yağmalanacak bir şey gözüyle bakar..o nun bu ihtirasıdır ki toprakları çölleştirecek ve her şeyi yiyip bitirecektir.. beyaz adamın kurduğu kentlerde
bir çiçeğin taç yapraklarının açarken çıkardığı tatlı sesler. bir kelebeğin kanat çırpışları duyulamaz..
Son ırmak kuruduğunda.. son ağaç yok olduğunda.. son balık öldüğünde beyaz adam paranın yenilemeyen bişey olduğunu anlayacak...

bunun üstüne daha ne söylenebilirki...
forumda karşılaştığım bir deniz yıldızı hikayesi vardı.. ne farkedicek demeyelim bir deniz yıldızıda biz atalım kıyıdan okyanusa..