Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03-05-2010, 03:25 PM   #419 (permalink)
imported_Angel
Yüzbaşı

imported_Angel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1,337
963 Mesajinıza toplam 4,848 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
imported_Angel is a name known to allimported_Angel is a name known to allimported_Angel is a name known to allimported_Angel is a name known to allimported_Angel is a name known to allimported_Angel is a name known to all
Standart Cevap: Yeniden doğuş sürecimi izlediğim günlüğüm..

merhaba sevgili günlük..
bugün yine kendimle ilgili bazı kararlar aldım...
senelerdir kilolarımdan çektiğimi anlatır dururum..zaten bunu bilmeyen kalmadı....ve tabi bu durumun da beraberinde getirdiği kıyafetle ilgili sıkıntılarım var...bunu da biliyorsunuz tabi ki...

beni tetikleyen şey şu son günlerde dışarı çıktığım zamanlarda benden de daha kilolu ve daha kalın olan ancak benden daha özenli giyinen insanlarla karşılaşmış olmam oldu...yani ben eşofman altıyla gezerken o gördüğüm kişiler işlemeli kot pantolonlarla yani daha derli toplu şeylerle geziyorlardı..içlerinde rahatlarmıydı onu bilemiyorum o ayrı konu..ama hala kendilerine bakma isteği olduğu belli..

neyse aldığım kararın ne olduğuna geleyim...şöyle bir düşündüm ve baktım ki dolabımdaki şeylerin çoğunu hipermarketlerdeki bayan giyim reyonundan aldığım şeyler oluşturuyor...yani çok da kaliteli şeyler oldukları ve belli standartlara kusursuzca uydukları söylenemez..çoğunun markası bile belli değil...hatta beden ölçüleri bile bir garip mesela geniş beden (large yani L) dedikleri bedende tişortler o kadar küçük ve darki anlatamam sanki çocuk reyonu....

geçenlerde babam erkek giyim kısmından gömlek almak istedi ve kendisinin benim gibi kilo sorunu da yoktur..ona bile L beden gömlekler olmamış yani kalıpların aşırı darlığını o bile farketmiş....bu demek oluyorki hipermarketlerdeki giyim reyonundaki mallar bu bedenleri belirlerken dünyada kabul görmüş standart ölçüleri kullanmıyor ve kafalarına göre numaralandırıyorlar..ben de üzülüp duruyordum...
aldığım şeylerde rahat edememe ve hatta tekrar giyememe sorunum ondanmış....ve yıllarca bu kıyafetlerle idare ettiğim için kendi bedenimin bile kaç numara olduğunu bilmiyormuşum....belki de hep babamla alışveriş ettiğim için bedenleri standart numaralara göre satan markalara da yanaşmamış olma ihtimalim yüksek..çünkü babamın rakamlara takıntısı vardır...onun yanında da 44 beden pantolon bakmak yada satıcıya sormak olmuyordu tabi...ama aldıklarımı da giyemiyorum ki...ablamlar ne zaman bizi çağırsalar bizimle gezmek isteseler geri çevirmek zorunda kalıyorum çünkü dışarı çıkmak için ismi cismi bedeni belli olan doğru dürüst bir kıyafetim yok..olanlarda şu anki bedenime uygun değiller..

bugün nette bedenlerle ilgili bir çizelge buldum ve alt ve üst bedenimin kaç bedene denk geldiğini buldum..

üst bedenim 42
alt bedenim ise 44- 46 arasıymış...
işte ben incelme takibimi de kilo bazında yapma taraftarı olmadığımı biliyorsunuz zaten..ben de bedenleri baz alarak gelişimimi takip etmek istiyorum..

bugün artık kıyafetleri standart beden numaralarına göre ölçülenmiş olan kıyafetler almaya karar verdim...sadece evde giyeceğim kıyafetler için artık sadece hipermarket reyonlarını seçerim artık...o kadar elışmışımki ben bile kaç beden olduğumu bilmiyordum...aldıklarım da birşeye benzemiyordu...bedenimi bilmemekten ötürü doğru dürüst kot pantolon alamayıp yaz -kış hipermarketten aldığım beli lastikli eşofman altıyla dolaşmaktan sıkılmıştım heleki herkes şıkır şıkır giyinirken....e üstelik bir parçayı da insan 10 değişik amaçla kullanamazki...eşofman altıyla mahallede gezersin mahalle bakkalına da gidersin ama büyük alışveriş merkezlerinde daha merkezi yerlerde gezerken olmuyor..utanıp eziliyorum...

sonuç olarak bugün...gerçek anlamda beden numaralarımı öğrendim..ve artık bedenleri buna göre numaralandıran yerlerden kıyafet almaya karar verdim...ki zaten kaliteli markalar böyle yapıyor...öyle S, M , L gibi şeyler yazan kıyafetler pek tatmin edici olmuyor...

aynı şekilde hipermarket reyonundan aldığım şapkayla marka biryerden aldığım spor malzemeleri reyonundan aldığım şapka arasında dağlar kadar fark vardı ..hipermarket şapkası her taktığımda kenarları kafamı acıtırken diğer kaliteli şapka yumuşacıktı ve yok gibiydi üstelik hava alıyordu ve saçımı terletmiyordu...geçenlerde onu da anladım...
hatta basit bir çorapta bile benzer şeye şahit oldum...
hipermarketten aldığım markasız çoraplar ayakkabımın içinde dikişleri ile rahatsız ederken spor malzemeleri satan yerden aldığım daha pahalı çoraplarda hiç dikiş batması sorunu yaşamadım..

bundan sonra biraz daha paraya kıyacağım ve istediğimi bulana kadar daha çok gezeceğim ilk karşıma çıkanı sırf evde yok diye lazım diye zaruri olarak almayacağım..

imported_Angel isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla